A levendulakedvelők teával a kezükben ábrándoznak az elmúlt nyárról, akiknek pedig még néhány tő levendulájuk is bokrosodik a kertben vagy a balkonon, töprengeni kezdenek azon, hogyan mentsék meg a növényt a fagyoktól. Nem csoda, hiszen igaz ugyan, hogy a levendula egy „túlélő” félcserje, nem árt azonban megtenni a szükséges lépéseket ahhoz, hogy jövőre is pompás bokorban lehessen gyönyörködni.
Összegyűjtöttük a levendula teleltetésével kapcsolatos legfontosabb tanácsainkat:
„Mikor és hogyan kell metszeni a levendulát?”
Október végére már a másodvirágzásnak is vége van, így a metszést eddigre már be kell fejezni (a virágok learatása után, tehát nyár végén célszerű alaposan visszavágni a töveket, úgy, hogy zöld maradjon rajtuk, tehát a fás szárig nem szabad lekaszabolni! Ősszel tehát egy kis kerek bokrocska búcsúzik a szezontól, és felkészül a téli vegetálásra.
„Cserépben is tarthatok levendulát?”
Ha a teraszán, erkélyén szeretne gyönyörködni a lila illatos virágokban, válasszon minél nagyobb kaspót! A levendula ugyanis ebben fog megbokrosodni, és ebben képes átvészelni a telet. (A földjéhez keverjünk homokot, apró kavicsokat. A fagyok ellen jó betakarni az edényt, mert a földje elfagyhat, a virág pedig kipusztulhat. Nem árt tudni: az erkélyen tartott levendula mindig sérülékenyebb, mint a kiültetett.) Ha nem éri csapadék, akkor gondoskodjon az időnkénti locsolásról, ez maximum heti egyszeri öntözést jelent.
„Jönnek a fagyok. Bevigyem a bokrot a lakásba?”
Semmiképpen ne tegye, mert elpusztul a növény. Ha jó erős a palánta, ki fogja bírni a telet, tavasszal pedig megújul, feléled.
„Szükséges a talajtakarás?”
Az egy éves növények esetén nem árt, ha a tél beállta előtt szalmával, mulccsal, levelekkel letakarjuk a töveket. Később azonban erre már nincs szükség.
Van még valami, amit szeretne megtudni? Csatlakozzon fb csoportunkhoz: https://www.facebook.com/groups/148739912389508/?source_id=241655216044096